TV Listings

Print HELP
To print correctly, please use the Print link.
Today
  1. Yesterday
  2. 9:00 PM The Other Story of the Forgotten Slaves
  3. 10:00 PM Wapos Bay "Dance, Dance"
    • TV-G
  4. 10:30 PM Osiyo, Voices of the Cherokee People
  5. 11:00 PM Mixed Blessings "Dances With Wolfy"
    • TV-PG
  6. 11:30 PM Back in the Day "Homeward Bound"
    • TV-G
  7. Today
  8. 12:00 AM Turquoise Rose
    • TV-G
    • NR
  9. 1:35 AM Pete & Cleo
    • TV-G
    • NR
  10. 3:00 AM Indian Pride "Heroes"
    • TV-G
  11. 3:30 AM Oskayak Down Under
    • TV-G
  12. 4:00 AM Wapos Bay "Dance, Dance"
    • TV-G
  13. 4:30 AM Sharing Circle "When Mom's in Jail"
    • TV-PG
  14. 5:00 AM Mixed Blessings "Dances With Wolfy"
    • TV-PG
  15. 5:30 AM Back in the Day "Homeward Bound"
    • TV-G
  16. 6:00 AM Turquoise Rose
    • TV-G
    • NR
  17. 7:35 AM Pete & Cleo
    • TV-G
    • NR
  18. 9:00 AM Osiyo, Voices of the Cherokee People
  19. 9:30 AM Vitality Health
    • TV-G
  20. 10:00 AM Wakanheja "Letter B"
    • TV-Y
  21. 10:15 AM Wakanheja "Letter C"
    • TV-Y
  22. 10:30 AM Bizou "Bizou and the Salmon"
    • TV-G
  23. 11:00 AM Tansi Nehiyawetan "Numbers"
    • TV-Y
  24. 11:30 AM Wapos Bay "Dance, Dance"
    • TV-G
  25. 12:00 PM Art Zone "Gesture Drawings"
    • TV-G
  26. 12:30 PM Vitality Gardening
    • TV-G
  27. 1:00 PM Finding Our Talk "Inuktitut"
    • TV-G
  28. 1:30 PM Cooking With the Wolfman "Worth Crossing the Road For"
    • TV-G
  29. 2:00 PM The Creative Native "The Silver Smiths"
    • TV-G
  30. 2:30 PM First Talk
    • TV-G
  31. 3:00 PM On Native Ground: Youth Report "Standing Rock Special"
    • TV-G
  32. 4:00 PM Ravens and Eagles "The New Collectors: Repatriation Part 2"
    • TV-G
  33. 4:30 PM Vitality Gardening
    • TV-G
  34. 5:00 PM Vitality Health
    • TV-G
  35. 5:30 PM From the Spirit "Michael Massie"
    • TV-G
  36. 6:00 PM The Creative Native "Cree Eye for the White Guy"
    • TV-G
  37. 6:30 PM Cooking With the Wolfman "Stick to Our Ribs"
    • TV-G
  38. 7:00 PM On Native Ground: Youth Report "Dancing Salmon Home"
    • TV-G
  39. 7:30 PM Common Ground "Paula Jensen: Sculptor"
    • TV-G
  40. Tonight
  41. 8:00 PM First Talk
    • TV-G
  42. 8:30 PM Making Regalia
    • TV-G
  43. 9:00 PM Journey to Opportunity
  44. 9:30 PM Peyote Man
  45. 10:00 PM Wapos Bay "Raiders of the Lost Art"
    • TV-G
  46. 10:30 PM Osiyo, Voices of the Cherokee People
  47. 11:00 PM Moose TV "Soap Opera"
    • TV-PG
  48. 11:30 PM Indigenous Focus "Grave Misgivings / A Place to Call Their Own / Gabe's 4th Grade Project"
    • TV-PG
  49. Tomorrow
  50. 12:00 AM Aztec: Pyramids of War
    • TV-G
  51. 1:00 AM Aztec: Pyramids of War
    • TV-G
  52. 2:00 AM Yellow Fever
  53. 3:00 AM On Native Ground: Youth Report "Dancing Salmon Home"
    • TV-G
  54. 3:30 AM Common Ground "Paula Jensen: Sculptor"
    • TV-G
  55. 4:00 AM Wapos Bay "Raiders of the Lost Art"
    • TV-G
  56. 4:30 AM Sharing Circle "White Buffalo"
    • TV-G
  57. 5:00 AM Moose TV "Soap Opera"
    • TV-PG
  58. 5:30 AM Indigenous Focus "Grave Misgivings / A Place to Call Their Own / Gabe's 4th Grade Project"
    • TV-PG
  59. 6:00 AM Aztec: Pyramids of War
    • TV-G
  60. 7:00 AM Aztec: Pyramids of War
    • TV-G
  61. 8:00 AM Yellow Fever
  62. 9:00 AM Osiyo, Voices of the Cherokee People
  63. 9:30 AM Vitality Health
    • TV-G
  64. 10:00 AM Wakanheja "Letter D"
    • TV-Y
  65. 10:15 AM Wakanheja "Letter E"
    • TV-Y7
  66. 10:30 AM Bizou "Bizou and the Grouse"
    • TV-G
  67. 11:00 AM Tansi Nehiyawetan "Action"
    • TV-Y
  68. 11:30 AM Wapos Bay "Raiders of the Lost Art"
    • TV-G
  69. 12:00 PM Art Zone "Personal Collage"
  70. 12:30 PM Vitality Gardening
    • TV-G
  71. 1:00 PM Finding Our Talk "Attikamekw, Innu"
    • TV-G
  72. 1:30 PM Cooking With the Wolfman "Stick to Our Ribs"
    • TV-G
  73. 2:00 PM The Creative Native "Cree Eye for the White Guy"
    • TV-G
  74. 2:30 PM First Talk
    • TV-G
  75. 3:00 PM Journey to Opportunity
    • TV-G
  76. 3:30 PM Peyote Man
    • TV-G
  77. 4:00 PM Samaqan: Water Stories "Fraser River"
    • TV-G
  78. 4:30 PM Vitality Gardening
    • TV-G
  79. 5:00 PM Vitality Health
    • TV-G
  80. 5:30 PM From the Spirit "LauraLee K. Harris"
    • TV-G
  81. 6:00 PM The Creative Native "Collectible Dolls"
    • TV-G
  82. 6:30 PM Cooking With the Wolfman "The Buffalo Run"
    • TV-G
  83. 7:00 PM Indian Pride "Tribal Government Structure"
    • TV-G
  84. 7:30 PM Down the Mighty River "The Power of Resilience"
    • TV-G
  85. Tomorrow Night
  86. 8:00 PM First Talk
    • TV-G
  87. 8:30 PM People of the Pines "From Contact to Colonization"
    • TV-PG
  88. 9:00 PM Inukshuk
  89. 10:00 PM Wapos Bay "The Hardest Lesson"
    • TV-G
  90. 10:30 PM Osiyo, Voices of the Cherokee People
    • TV-G
  91. 11:00 PM Native Shorts
    • TV-PG
  92. 11:30 PM Rez Rides
    • TV-G
  93. Friday, March 31
  94. 12:00 AM The Tundra Book: A Tale of Vukvukai, the Little Rock
    • TV-PG
    • NR
  95. 1:55 AM Back to Pikangikum
    • TV-PG
  96. 3:00 AM Indian Pride "Tribal Government Structure"
    • TV-G
  97. 3:30 AM Down the Mighty River "The Great Divide"
    • TV-G
  98. 4:00 AM Wapos Bay "The Hardest Lesson"
    • TV-G
  99. 4:30 AM Sharing Circle "Warrior Society"
    • TV-PG
  100. 5:00 AM Native Shorts
    • TV-PG
  101. 5:30 AM Rez Rides
    • TV-G
  102. 6:00 AM The Tundra Book: A Tale of Vukvukai, the Little Rock
    • TV-PG
    • NR
  103. 7:55 AM Back to Pikangikum
    • TV-PG
  104. 9:00 AM Osiyo, Voices of the Cherokee People
    • TV-G
  105. 9:30 AM Vitality Health
    • TV-G
  106. 10:00 AM Wakanheja "Letter F"
    • TV-Y
  107. 10:15 AM Wakanheja "Letter G"
    • TV-Y
  108. 10:30 AM Bizou "Bizou and the Red Fox"
    • TV-G
  109. 11:00 AM Tansi Nehiyawetan "Family"
    • TV-Y
  110. 11:30 AM Wapos Bay "The Hardest Lesson"
    • TV-G
  111. 12:00 PM Artzone "Paper Mache"
    • TV-G
  112. 12:30 PM Vitality Gardening
    • TV-G
  113. 1:00 PM Finding Our Talk "Anishinabe"
    • TV-G
  114. 1:30 PM Cooking With the Wolfman "The Buffalo Run"
    • TV-G
  115. 2:00 PM The Creative Native "Collectible Dolls"
    • TV-G
  116. 2:30 PM First Talk
    • TV-G
  117. 3:00 PM Inukshuk
    • TV-G
  118. 4:00 PM Ravens and Eagles "Athlii Gwaii: The Line at Lyell Part 1"
    • TV-G
  119. 4:30 PM Vitality Gardening "Welcome to Vitality Gardening"
    • TV-G
  120. 5:00 PM Vitality Health
    • TV-G
  121. 5:30 PM From the Spirit "Andy Everson"
    • TV-G
  122. 6:00 PM The Creative Native "Home Sweet Home"
    • TV-G
  123. 6:30 PM Cooking With the Wolfman "Pleasant Pheasant"
    • TV-G
  124. 7:00 PM Storytellers in Motion
  125. 7:30 PM On Native Ground: Youth Report "Dancing Salmon Home"
    • TV-G
  126. Friday Night
  127. 8:00 PM First Talk
    • TV-G
  128. 8:30 PM Make Prayers to the Raven "The Bible and the Distant Time"
    • TV-G
  129. 9:00 PM Still Tibet
    • TV-G
  130. 10:00 PM Wapos Bay "Dance, Monkey, Dance"
    • TV-G
  131. 10:30 PM Osiyo, Voices of the Cherokee People
    • TV-G
  132. 11:00 PM The Aux
    • TV-PG
  133. 11:30 PM Champions of the North "I am Proud, I am Young"
    • TV-G
  134. Saturday, April 1
  135. 12:00 AM I Am Chut Wutty
    • TV-G
  136. 1:00 AM Orlando C. Joe
    • TV-G
  137. 1:30 AM Dakota 38
    • TV-PG  (V)
  138. 3:00 AM Storytellers in Motion
  139. 3:30 AM Native Report
    • TV-G
  140. 4:00 AM Wapos Bay "Dance, Monkey, Dance"
    • TV-G
  141. 4:30 AM Sharing Circle "Three Square Meals"
    • TV-PG
  142. 5:00 AM The Aux
    • TV-PG
  143. 5:30 AM Champions of the North "I am Proud, I am Young"
    • TV-G
  144. 6:00 AM I Am Chut Wutty
    • TV-G
  145. 7:00 AM Orlando C. Joe
    • TV-G
  146. 7:30 AM Dakota 38
    • TV-PG  (V)
  147. 9:00 AM Osiyo, Voices of the Cherokee People
    • TV-G
  148. 9:30 AM Vitality Health
    • TV-G
  149. 10:00 AM Wakanheja "The Letter P"
    • TV-Y7
  150. 10:15 AM Wakanheja "Letter C"
    • TV-Y
  151. 10:30 AM The Lakota Berenstain Bears "Trouble With Money; Double Dare"
    • TV-G
  152. 11:00 AM Yamba's Playtime "The 5 Senses"
    • TV-G
  153. 11:32 AM Guardians Evolution "Awakenings"
    • TV-G
  154. 12:00 PM Kagagi: The Raven "Rite Of Passage"
    • TV-G
  155. 12:30 PM Vitality Gardening "Raised Garden Bed"
    • TV-G
  156. 1:00 PM Finding Our Talk "Cree"
    • TV-G
  157. 1:30 PM Cooking With the Wolfman "The Crab Walk"
    • TV-G
  158. 2:00 PM The Creative Native "Home Sweet Home"
    • TV-G
  159. 2:30 PM First Talk
    • TV-G
  160. 3:00 PM Still Tibet
    • TV-G
  161. 4:00 PM Seasoned With Spirit "Food Upon the Water"
    • TV-G
  162. 4:30 PM Landing "Ernesto"
    • TV-PG
  163. 5:00 PM SIVUMMUT
    • TV-G
  164. 5:30 PM People of the Pines "Crossroads"
    • TV-PG
  165. 6:00 PM Making Regalia
    • TV-G
  166. 6:30 PM Common Ground "Aaron Spangler: Sculptor"
    • TV-G
  167. 7:00 PM The Other Side "Nicholai"
    • TV-G
  168. 7:30 PM Indians & Aliens "Sonny Orr"
    • TV-G
  169. Saturday Night
  170. 8:00 PM Indigenous Focus "Grave Misgivings / A Place to Call Their Own / Gabe's 4th Grade Project"
    • TV-PG
  171. 8:30 PM Dab Iyiyuu "Where the Fish Are"
    • TV-PG
  172. 9:00 PM California Indian Voices
  173. 9:30 PM Native Report
    • TV-G
  174. 10:00 PM Wapos Bay "Lights, Camera, Action"
    • TV-G
  175. 10:30 PM Osiyo, Voices of the Cherokee People
  176. 11:00 PM Mixed Blessings "Dances With Wolfy"
    • TV-PG
  177. 11:30 PM Moose TV "Soap Opera"
    • TV-PG
  178. Sunday, April 2
  179. 12:00 AM When I Hear Thunder
    • TV-G
    • NR
  180. 1:30 AM Blue Gap Boy'z
    • TV-G
    • NR
  181. 3:00 AM Osiyo, Voices of the Cherokee People
    • TV-G
  182. 3:30 AM Dab Iyiyuu "Where the Fish Are"
    • TV-PG
  183. 4:00 AM Wapos Bay "Lights, Camera, Action"
    • TV-G
  184. 4:30 AM Sharing Circle "Written in Stone"
    • TV-G
  185. 5:00 AM Mixed Blessings "Dances With Wolfy"
    • TV-PG
  186. 5:30 AM Moose TV "Soap Opera"
    • TV-14
  187. 6:00 AM When I Hear Thunder
    • TV-G
    • NR
  188. 7:30 AM Blue Gap Boy'z
    • TV-G
    • NR
  189. 9:00 AM Fish Out of Water "Great River Journey"
    • TV-G
  190. 9:30 AM Vitality Health
    • TV-G
  191. 10:00 AM Wakanheja "Letter M"
    • TV-G
  192. 10:15 AM Wakanheja "Letter A"
    • TV-G
  193. 10:30 AM The Lakota Berenstain Bears "Out for the Team; Count Their Blessings"
    • TV-G
  194. 11:00 AM Yamba's Playtime "People in the Community"
    • TV-G
  195. 11:32 AM Guardians Evolution "Awakenings"
    • TV-G
  196. 12:00 PM Kagagi: The Raven "Rite Of Passage"
    • TV-PG
  197. 12:30 PM Vitality Gardening
    • TV-G
  198. 1:00 PM Finding Our Talk "Algonquin"
    • TV-G
  199. 1:30 PM Cooking With the Wolfman "Bean Stalked"
    • TV-G
  200. 2:00 PM The Creative Native "Honoring Our Mothers"
    • TV-G
  201. 2:30 PM First Talk
    • TV-G
  202. 3:00 PM The Other Story of the Forgotten Slaves
  203. 4:00 PM Storytellers in Motion
  204. 4:30 PM Native Report
    • TV-G
  205. 5:00 PM Seasoned With Spirit "Gulf Coast Originals"
    • TV-G
  206. 5:30 PM Champions of the North "I am Proud, I am Young"
    • TV-G
  207. 6:00 PM More Than Frybread
    • TV-G
    • PG
  208. 7:33 PM Goshen
    • TV-G
  209. Sunday Night
  210. 9:00 PM Native Voice TV
    • TV-G
  211. 9:30 PM On Native Ground: Youth Report "Dancing Salmon Home"
    • TV-G
  212. 10:00 PM Wapos Bay "Dance, Dance"
    • TV-G
  213. 10:30 PM Fish Out of Water "Haida Gwaii"
    • TV-G
  214. 11:00 PM The Aux
    • TV-PG
  215. 11:30 PM Native Shorts
    • TV-PG
  216. Monday, April 3
  217. 12:00 AM Allan Baldwin: In Frame
    • TV-PG
    • NR
  218. 1:00 AM Finding Refuge
    • TV-G
  219. 1:30 AM Native Oklahoma
    • TV-PG
  220. 2:00 AM Crying Earth Rise Up
    • TV-G
  221. 3:00 AM Storytellers in Motion
  222. 3:30 AM Rez Rides "Meet the Boys"
    • TV-G
  223. 4:00 AM Wapos Bay "Dance, Dance"
    • TV-G
  224. 4:30 AM Sharing Circle "When Mom's in Jail"
    • TV-G
  225. 5:00 AM The Aux
    • TV-PG
  226. 5:30 AM Native Shorts
    • TV-PG
  227. 6:00 AM Allan Baldwin: In Frame
    • TV-PG
    • NR
  228. 7:00 AM Finding Refuge
    • TV-G
  229. 7:30 AM Native Oklahoma
    • TV-PG
  230. 8:00 AM Crying Earth Rise Up
    • TV-G
  231. 9:00 AM Fish Out of Water "Haida Gwaii"
    • TV-G
  232. 9:30 AM Vitality Health
    • TV-G
  233. 10:00 AM Wakanheja "Letter H"
    • TV-G
  234. 10:15 AM Wakanheja "The Letter I"
    • TV-G
  235. 10:30 AM Bizou "Bizou and the Eagle"
    • TV-G
  236. 11:00 AM Tiga Talk "Sharing"
    • TV-G
  237. 11:30 AM Tansi Nehiyawetan "Animals"
    • TV-G
  238. 12:00 PM Wapos Bay "Dance, Monkey, Dance"
    • TV-G
  239. 12:30 PM Art Zone "Friendship Bracelets"
    • TV-G
  240. 1:00 PM Finding Our Talk "Michif"
    • TV-G
  241. 1:30 PM Cooking With the Wolfman "Pleasant Pheasant"
    • TV-G
  242. 2:00 PM The Creative Native "The Silver Smiths"
    • TV-G
  243. 2:30 PM First Talk
    • TV-G
  244. 3:00 PM Native Oklahoma
    • TV-PG
  245. 3:30 PM A Man Called Ishi
    • TV-G
  246. 4:00 PM Ravens and Eagles "Athlii Gwaii: The Line at Lyell Part 2"
    • TV-G
  247. 4:30 PM Vitality Gardening "Planting our Northern Garden"
    • TV-G
  248. 5:00 PM Vitality Health
    • TV-G
  249. 5:30 PM From the Spirit "Lee Claremont"
    • TV-G
  250. 6:00 PM The Creative Native "Walk a Mile in My Mukluks"
    • TV-G
  251. 6:30 PM Cooking With the Wolfman "The Sweeter Side of the Table"
    • TV-G
  252. 7:00 PM Working It Out Together "Fighting for Happiness"
    • TV-G
  253. 7:30 PM SIVUMMUT
    • TV-G
  254. Monday Night
  255. 8:00 PM First Talk
    • TV-G
  256. 8:30 PM Native Report
    • TV-G
  257. 9:00 PM Colorado Experience: Sand Creek Massacre
    • TV-14
  258. 10:00 PM Wapos Bay "Making It Right"
    • TV-G
  259. 10:30 PM Fish Out of Water "Seminole Tribe"
    • TV-G
  260. 11:00 PM The Other Side "Nicholai"
    • TV-G
  261. 11:30 PM Indians & Aliens "Sonny Orr"
    • TV-G
  262. Tuesday, April 4
  263. 12:00 AM The Modoc War
    • TV-G
  264. 1:00 AM Nunavik: Land of Ice
  265. 2:00 AM LaDonna Harris: Indian 101
    • TV-G
    • NR
  266. 3:00 AM Working It Out Together "Fighting for Happiness"
    • TV-G
  267. 3:30 AM Back in the Day "The Two Highways"
    • TV-G
  268. 4:00 AM Wapos Bay "Making It Right"
    • TV-G
  269. 4:30 AM Sharing Circle "Learning to Lead"
    • TV-G
  270. 5:00 AM The Other Side "Rows and Rows and Rows of Doors"
    • TV-G
  271. 5:30 AM Indians & Aliens "Sonny Orr"
    • TV-G
  272. 6:00 AM The Modoc War
    • TV-G
  273. 7:00 AM Nunavik: Land of Ice
  274. 8:00 AM LaDonna Harris: Indian 101
    • TV-G
    • NR
  275. 9:00 AM Fish Out of Water "Seminole Tribe"
    • TV-G
  276. 9:30 AM Vitality Health
    • TV-G
  277. 10:00 AM Wakanheja "Letter J"
    • TV-G
  278. 10:15 AM Wakanheja "Letter K"
    • TV-G
  279. 10:30 AM Bizou "Bizou and the Killer Whale"
    • TV-G
  280. 11:00 AM Tiga Talk "Listening"
    • TV-G
  281. 11:30 AM Tansi Nehiyawetan "Fun"
    • TV-G
  282. 12:00 PM Wapos Bay "Making It Right"
    • TV-G
  283. 12:30 PM Art Zone "Portraits"
    • TV-G
  284. 1:00 PM Finding Our Talk "Saulteaux"
    • TV-G
  285. 1:30 PM Cooking With the Wolfman "The Sweeter Side of the Table"
    • TV-G
  286. 2:00 PM The Creative Native "Walk a Mile in My Mukluks"
    • TV-G
  287. 2:30 PM First Talk
    • TV-G
  288. 3:00 PM Colorado Experience: Sand Creek Massacre
    • TV-14
  289. 4:00 PM Samaqan: Water Stories "Fraser River"
    • TV-G
  290. 4:30 PM Vitality Gardening "The History of Aboriginal Agriculture"
    • TV-G
  291. 5:00 PM Vitality Health
    • TV-G
  292. 5:30 PM From the Spirit "James Wedzin"
    • TV-G
  293. 6:00 PM The Creative Native "The Navajo"
    • TV-G
  294. 6:30 PM Cooking With the Wolfman "The Salmon Run"
    • TV-G
  295. 7:00 PM Indian Pride "Gaming & Casinos"
    • TV-G
  296. 7:30 PM Aboriginal Adventures Canada "Newcastle Island"
    • TV-G
  297. Tuesday Night
  298. 8:00 PM First Talk
    • TV-G
  299. 8:30 PM People of the Pines "American California"
    • TV-PG
  300. 9:00 PM Horse Tribe
    • TV-G
  301. 10:00 PM Wapos Bay "Patients"
    • TV-G
  302. 10:30 PM Fish Out of Water "The Hawaiian Village"
    • TV-G
  303. 11:00 PM Mixed Blessings "Fruit of Another"
    • TV-PG
  304. 11:30 PM Back in the Day "The Two Highways"
    • TV-G
  305. Wednesday, April 5
  306. 12:00 AM Forging Bonds: Pow Wow Stories from California
    • TV-G
  307. 12:30 AM Peyote Man
    • TV-G
  308. 1:00 AM One More River
    • TV-G
  309. 2:00 AM One More River
    • TV-G
  310. 3:00 AM Indian Pride "Gaming & Casinos"
    • TV-G
  311. 3:30 AM Oskayak Down Under
    • TV-G
  312. 4:00 AM Wapos Bay "Patients"
    • TV-G
  313. 4:30 AM Sharing Circle "Saving a Life"
    • TV-G
  314. 5:00 AM Mixed Blessings "Fruit of Another"
    • TV-PG
  315. 5:30 AM Back in the Day "The Two Highways"
    • TV-G
  316. 6:00 AM Forging Bonds: Pow Wow Stories from California
    • TV-G
  317. 6:30 AM Peyote Man
    • TV-G
  318. 7:00 AM One More River
    • TV-G
  319. 8:00 AM One More River
    • TV-G
  320. 9:00 AM Fish Out of Water "The Hawaiian Village"
    • TV-G
  321. 9:30 AM Vitality Health
    • TV-G
  322. 10:00 AM Wakanheja "The Letter L"
    • TV-G
  323. 10:15 AM Wakanheja "Letter M"
    • TV-G
  324. 10:30 AM Bizou "Bizou and the Skunk"
    • TV-G
  325. 11:00 AM Tiga Talk "Smiling"
    • TV-G
  326. 11:30 AM Tansi Nehiyawetan "In the Garden"
    • TV-G
  327. 12:00 PM Wapos Bay "Patients"
    • TV-G
  328. 12:30 PM Art Zone "Holders"
    • TV-G
  329. 1:00 PM Finding Our Talk "Breaking New Ground: Mi'kmaw"
    • TV-G
  330. 1:30 PM Cooking With the Wolfman "The Salmon Run"
    • TV-G
  331. 2:00 PM The Creative Native "The Navajo"
    • TV-G
  332. 2:30 PM First Talk
    • TV-G
  333. 3:00 PM Horse Tribe
    • TV-G
  334. 4:00 PM Ravens and Eagles "Giiahl Galang Stories"
    • TV-G
  335. 4:30 PM Vitality Gardening "Seed Saving and the Indigenous..."
    • TV-G
  336. 5:00 PM Vitality Health
    • TV-G
  337. 5:30 PM From the Spirit "Roy Henry Vickers"
    • TV-G
  338. 6:00 PM The Creative Native "Smithsonian Institute"
    • TV-G
  339. 6:30 PM Cooking With the Wolfman "Fusion Noodles"
    • TV-G
  340. 7:00 PM On Native Ground: Youth Report "The Sundance Film Festival"
    • TV-G
  341. 7:30 PM Common Ground "Aaron Spangler: Sculptor"
    • TV-G
  342. Wednesday Night
  343. 8:00 PM First Talk
    • TV-G
  344. 8:30 PM Making Regalia
    • TV-G
  345. 9:00 PM The Wayana Indians
    • TV-G
  346. 10:00 PM Wapos Bay "A Time for Pride"
    • TV-G
  347. 10:30 PM Fish Out of Water "The Samoan Village"
    • TV-G
  348. 11:00 PM Moose TV "Jack Sprat"
    • TV-14
  349. 11:30 PM Indigenous Focus "Origins / Little Girl and Monster Boy"
    • TV-PG
  350. Thursday, April 6
  351. 12:00 AM Smoke Traders
    • TV-G
    • NR
  352. 1:00 AM Johnny Be Good
    • TV-PG
  353. 1:30 AM Rez
    • TV-PG
    • NR
  354. 2:00 AM Himba
    • TV-G
  355. 3:00 AM On Native Ground: Youth Report "The Sundance Film Festival"
    • TV-G
  356. 3:30 AM Common Ground "Aaron Spangler: Sculptor"
    • TV-G
  357. 4:00 AM Wapos Bay "A Time for Pride"
    • TV-G
  358. 4:30 AM Sharing Circle "Inuit and Dene Games"
    • TV-G
  359. 5:00 AM Moose TV "Jack Sprat"
    • TV-14
  360. 5:30 AM Indigenous Focus "Origins / Little Girl and Monster Boy"
    • TV-PG
  361. 6:00 AM Smoke Traders
    • TV-G
    • NR
  362. 7:00 AM Johnny Be Good
    • TV-PG
  363. 7:30 AM Rez
    • TV-PG
    • NR
  364. 8:00 AM Himba
    • TV-G
  365. 9:00 AM Fish Out of Water "The Samoan Village"
    • TV-G
  366. 9:30 AM Vitality Health
    • TV-G
  367. 10:00 AM Wakanheja "Letter N"
    • TV-G
  368. 10:15 AM Wakanheja "The Letter P"
    • TV-G
  369. 10:30 AM Bizou "Bizou and The Deer"
    • TV-G
  370. 11:00 AM Tiga Talk "Caring"
    • TV-G
  371. 11:30 AM Tansi Nehiyawetan "Colors"
    • TV-G
  372. 12:00 PM Wapos Bay "A Time for Pride"
    • TV-G
  373. 12:30 PM Art Zone "Creative Mobile"
    • TV-G
  374. 1:00 PM Finding Our Talk "A Silent Language: Huron; Wendat"
    • TV-G
  375. 1:30 PM Cooking With the Wolfman "Fusion Noodles"
    • TV-G
  376. 2:00 PM The Creative Native "Smithsonian Institute"
    • TV-G
  377. 2:30 PM First Talk
    • TV-G
  378. 3:00 PM The Wayana Indians
    • TV-G
  379. 4:00 PM Samaqan: Water Stories "Fish Lake"
    • TV-G
  380. 4:30 PM Vitality Gardening "Community Gardening in Inuvik and..."
    • TV-G
  381. 5:00 PM Vitality Health
    • TV-G
  382. 5:30 PM From the Spirit "George Littlechild"
    • TV-G
  383. 6:00 PM The Creative Native "The Survivors"
    • TV-G
  384. 6:30 PM Cooking With the Wolfman "Aboriginal Italian Fusion"
    • TV-G
  385. 7:00 PM Indian Pride "Indian Treaties & Sovereignty"
    • TV-G
  386. 7:30 PM Down the Mighty River "Addicted to Hydro"
    • TV-G
  387. Thursday Night
  388. 8:00 PM First Talk
    • TV-G
  389. 8:30 PM People of the Pines "Native Resistance"
    • TV-PG
  390. 9:00 PM Circus Without Borders
  391. 10:00 PM Wapos Bay "Breakin' Too"
    • TV-G
  392. 10:30 PM Fish Out of Water "The Umatilla Band of Confederated Indians"
    • TV-G
  393. 11:00 PM Native Shorts
    • TV-PG
  394. 11:30 PM Rez Rides "The Dream"
    • TV-G
  395. Friday, April 7
  396. 12:00 AM Buffy St. Marie
  397. 1:00 AM AWA O GBÉ: An African Adventure
  398. 2:00 AM Finding Their Own Dance
    • TV-G
  399. 3:00 AM Indian Pride "Indian Treaties & Sovereignty"
    • TV-G
  400. 3:30 AM Down the Mighty River "The Power of Resilience"
    • TV-G
  401. 4:00 AM Wapos Bay "Breakin' Too"
    • TV-G
  402. 4:30 AM Sharing Circle "A New Way Forward"
    • TV-G
  403. 5:00 AM Native Shorts
    • TV-PG
  404. 5:30 AM Rez Rides "The Dream"
    • TV-G
  405. 6:00 AM Buffy St. Marie
  406. 7:00 AM AWA O GBÉ: An African Adventure
  407. 8:00 AM Finding Their Own Dance
    • TV-G
  408. 9:00 AM Fish Out of Water "The Umatilla Band of Confederated Indians"
    • TV-G
  409. 9:30 AM Vitality Health
    • TV-G
  410. 10:00 AM Wakanheja "The Letter Q"
    • TV-G
  411. 10:15 AM Wakanheja "The Letter R"
    • TV-G
  412. 10:30 AM Bizou "Bizou and the Chipmunk"
    • TV-G
  413. 11:00 AM Tiga Talk "Growing"
    • TV-G
  414. 11:30 AM Tansi Nehiyawetan "Seasons"
    • TV-G
  415. 12:00 PM Wapos Bay "Breakin' Too"
    • TV-G
  416. 12:30 PM Art Zone "Sponge Paint"
    • TV-G
  417. 1:00 PM Finding Our Talk "The Power of One: Innu"
    • TV-G
  418. 1:30 PM Cooking With the Wolfman "Aboriginal Italian Fusion"
    • TV-G
  419. 2:00 PM The Creative Native "The Survivors"
    • TV-G
  420. 2:30 PM First Talk
    • TV-G
  421. 3:00 PM Circus Without Borders
  422. 4:00 PM Ravens and Eagles "Defining Haida Art"
    • TV-G
  423. 4:30 PM Vitality Gardening "Northern Garden Update, and How to Compost"
    • TV-G
  424. 5:00 PM Vitality Health
    • TV-G
  425. 5:30 PM From the Spirit "Archie Beaulieau"
    • TV-G
  426. 6:00 PM The Creative Native "Distribution of Wealth"
    • TV-G
  427. 6:30 PM Cooking With the Wolfman "Michelle de Vos"
    • TV-G
  428. 7:00 PM Storytellers in Motion
  429. 7:30 PM On Native Ground: Youth Report "The Sundance Film Festival"
    • TV-G
  430. Friday Night
  431. 8:00 PM First Talk
    • TV-G
  432. 8:30 PM Make Prayers to the Raven "The Forest of Eyes"
    • TV-G
  433. 9:00 PM Regaining Food Sovereignty
    • TV-G
  434. 10:00 PM Wapos Bay "It Came From Out There"
    • TV-G
  435. 10:30 PM Fish Out of Water "The Mississippi Band of Choctaw Indians"
    • TV-G
  436. 11:00 PM The Aux
    • TV-PG
  437. 11:30 PM Champions of the North "The Great Whale Cup"
    • TV-G
  438. Saturday, April 8
  439. 12:00 AM Wapos Bay: Long Goodbyes
    • NR
  440. 1:25 AM More Than Frybread
    • TV-G
    • PG
  441. 3:00 AM Storytellers in Motion
    • NEW
  442. 3:30 AM Native Report
    • TV-G
  443. 4:00 AM Wapos Bay "It Came From Out There"
    • TV-G
  444. 4:30 AM Sharing Circle "Spirituality Seekers"
    • TV-G
  445. 5:00 AM The Aux
    • TV-PG
  446. 5:30 AM Champions of the North "The Great Whale Cup"
    • TV-G
  447. 6:00 AM Wapos Bay: Long Goodbyes
    • NR
  448. 7:25 AM More Than Frybread
    • TV-G
    • PG
  449. 9:00 AM Fish Out of Water
    • TV-G
  450. 9:30 AM Fish Out of Water "The Mississippi Band of Choctaw Indians"
    • TV-G
  451. 10:00 AM Wakanheja "Letter H"
    • TV-G
  452. 10:15 AM Wakanheja "The Letter I"
    • TV-G
  453. 10:30 AM The Lakota Berenstain Bears "Slumber Party; Homework Hassle"
    • TV-G
  454. 11:00 AM Tiga Talk "Sharing"
    • TV-G
  455. 11:30 AM Yamba's Playtime "Days of the Week"
    • TV-G
  456. 12:02 PM Guardians Evolution "Flight Of The Benuix"
    • TV-G
  457. 12:30 PM Kagagi: The Raven "Intrinsic"
    • TV-PG
  458. 1:00 PM Finding Our Talk "Michif"
    • TV-G
  459. 1:30 PM Cooking With the Wolfman "Pleasant Pheasant"
    • TV-G
  460. 2:00 PM The Creative Native "Distribution of Wealth"
    • TV-G
  461. 2:30 PM First Talk
    • TV-G
  462. 3:00 PM Regaining Food Sovereignty
    • TV-G
  463. 4:00 PM Seasoned With Spirit "Gulf Coast Originals"
    • TV-G
  464. 4:30 PM Landing "The Saskatchewan Native Theatre Company"
    • TV-PG
  465. 5:00 PM SIVUMMUT
    • TV-G
  466. 5:30 PM People of the Pines "Uncharted Territory"
    • TV-PG
  467. 6:00 PM Making Regalia
    • TV-G
  468. 6:30 PM Common Ground "Dave and Kathly Towely: Wood Turner"
    • TV-G
  469. 7:00 PM The Other Side "Rows and Rows and Rows of Doors"
    • TV-G
  470. 7:30 PM Indians & Aliens "Matthew Mukash"
    • TV-G
  471. Saturday Night
  472. 8:00 PM Indigenous Focus "Origins / Little Girl and Monster Boy"
    • TV-PG
  473. 8:30 PM Dab Iyiyuu "Keeping Our Culture Alive"
    • TV-PG
  474. 9:00 PM Osiyo, Voices of the Cherokee People
    • TV-G
  475. 9:30 PM Native Report
    • TV-G
  476. 10:00 PM Wapos Bay "Making It Right"
    • TV-G
  477. 10:30 PM Fish Out of Water "Seminole Tribe"
    • TV-G
  478. 11:00 PM Mixed Blessings "Fruit of Another"
    • TV-PG
  479. 11:30 PM Moose TV "Jack Sprat"
    • TV-14
  480. Sunday, April 9
  481. 12:00 AM Sacred Steps: Remembering Sand Creek
    • TV-PG
  482. 1:00 AM Pauline Whitesinger
  483. 1:30 AM Che Ah Chi: The History of Boynton Canyon
    • TV-PG
  484. 2:00 AM Mohawk Girls
    • TV-G
    • NR
  485. 3:00 AM Osiyo, Voices of the Cherokee People
    • TV-G
  486. 3:30 AM Dab Iyiyuu "Keeping Our Culture Alive"
    • TV-PG
  487. 4:00 AM Wapos Bay "Making It Right"
    • TV-G
  488. 4:30 AM Sharing Circle "Learning to Lead"
    • TV-PG
  489. 5:00 AM Mixed Blessings "Fruit of Another"
    • TV-PG
  490. 5:30 AM Moose TV "Jack Sprat"
    • TV-PG
  491. 6:00 AM Sacred Steps: Remembering Sand Creek
    • TV-PG
  492. 7:00 AM Pauline Whitesinger
  493. 7:30 AM Che Ah Chi: The History of Boynton Canyon
    • TV-PG
  494. 8:00 AM Mohawk Girls
    • TV-G
    • NR
  495. 9:00 AM Fish Out of Water "Seminole Tribe"
    • TV-G
  496. 9:30 AM Vitality Health
    • TV-G
  497. 10:00 AM Wakanheja "Letter J"
    • TV-Y7
  498. 10:15 AM Wakanheja "Letter K"
    • TV-Y7
  499. 10:30 AM The Lakota Berenstain Bears "The Talent Show; The Haunted Lighthouse"
    • TV-G
  500. 11:00 AM Tiga Talk "Listening"
    • TV-G
  501. 11:30 AM Yamba's Playtime
    • TV-G
  502. 12:00 PM Guardians Evolution "Seeds of Hope"
    • TV-G
  503. 12:28 PM Kagagi: The Raven "Omega Stone"
    • TV-G
  504. 1:00 PM Finding Our Talk "Saulteaux"